Správy z EU

„V tuto chvíli jde o jeden zrušený přílet, situace se ale může změnit,“ řekl ČTK mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Cestující by měli sledovat internetové stránky letiště, případně svého dopravce, kde se dozvědí nejaktuálnější informace.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/gatwick-letiste-provoz-preruseni-londyn-f1d-/zahranicni.aspx?c=A181220_080119_zahranicni_remy

Letadla mířící na přistání byla odkazována na letiště v londýnském Heathrow, do Manchesteru, Birminghamu, případně i do Francie nebo Nizozemska.

Podle deníku The Guardian se změny dotknou až 110 000 lidí. Zrušeno zatím bylo nejméně 760 letů. Ředitel provozu letiště Chris Woodroofe uvedl, že po člověku, kdo drony řídí, pátrá policie. „Ve vzduchu máme i vrtulník, ale policie nás odrazuje od toho, abychom se pokoušeli drony sestřelit,“ řekl. Varoval, že potrvá dalších 24 hodin, než se provoz letiště vrátí k normálu.

Podle velitele pátrání Justina Burtenshawa jde o jasný záměr poškodit provoz na letišti v Gattwicku. „Kdykoliv máme za to, že se blížíme k pilotovi, dron zmizí. Kdykoliv se pokusíme provoz letiště otevřít, dron se znovu objeví,“ uvedl. Policie však vyloučila, že by se mohlo jednat o teroristický útok.

Cestující na letišti si stěžují na nedostatek informací.

Letiště doporučilo pasažérům sledovat odletové tabule. Prozatím byl veškerý provoz přerušen nejméně do čtyř hodin odpoledne místního času.

„Cestuji se dvěma malými dětmi, je to obtížné. Jsem unavená, naštvaná, nedostali jsme žádné informace. Spali jsme na zemi, byla tu strašná zima. Mám chuť to vzdát,“ uvedla pasažérka Yulia Hristová, jejíž let za rodinou do Istambulu byl odložený na neurčito.

Podle deníku The Guardian by aerolinka měla poškozeným cestujícím vrátit peníze za zrušený let, nebo nabídnout let pozdější linkou. „V předvánočním období jsou ale téměř všechny spoje vyprodané, nejbližší volný let může být až za několik dní,“ píše novinář Patrick Collinson. Tisícům lidí čekajícím na letišti v Gatwicku tak hrozí, že kvůli útočníkovi s dronem nebudou moci trávit vánoční svátky se svými blízými.

Nárok na kompenzaci od aerolinek cestující nemají, protože nejde o situaci, kterou společnosti mohly předvídat nebo ovlivinit.

Peníze na přenocování v hotelu nebo za zničení vánočních plánů tak dostanou jenom ti cestující, kteří mají dobré cestovní pojištění. Gatwick, který leží asi 43 kilometrů jižně od Londýna, je hojně využívané letiště a jakékoli tamní problémy mají na leteckou dopravu ve Spojeném království a okolních zemích dominový efekt.

V posledních letech se několikrát objevily zprávy o tom, že neznámé drony jen těsně minuly přistávající dopravní letadla.

20.prosince 2018 v 05:50, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 08:03

Drony nad pražským letištěm

Na pražském letišti zkomplikoval dron provoz například loni v září. Letadla musela být kvůli amatérskému dronu přesunuta na záložní dráhu, pro cestující to ale nepředstavovalo výraznější komplikace. Podobné situace jsou ale podle mluvčího Pacvoně spíše výjimečné. „Nepamatujeme případ, kdy by kvůli dronu musel být uzavřený provoz letiště. Takový případ se v Praze nestal,“ řekl.

Většina majitelů dronů totiž ochranné pásmo v okolí pražského letiště dodržuje. Ochranné pásmo letišť sahá do vzdálenosti 5,5 kilometru od takzvaného vztažného bodu letiště, který si lze představit jako střed letiště. Obecně platí, že při okrajích zmíněného zhruba pětikilometrového pásma od letiště mohou být stroje lehčí než kilogram provozovány při zemi do výšky 100 metrů.

Hranici 300 metrů nad zemí přitom nesmí podle pravidel majitel dronu překročit nikdy, pokud k tomu nemá povolení letových dispečerů, případně provozovatele letiště. Zároveň musí majitelé dronů svá zařízení řídit pouze na vizuální vzdálenost tak, aby mohli bezpečně zabránit kolizi s jinými létajícími prostředky.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/gatwick-letiste-provoz-preruseni-londyn-f1d-/zahranicni.aspx?c=A181220_080119_zahranicni_remy

Vyjádření redakce k danému incidentu

Je velmi znepokojující, že v nové éře bezpilotních prostředků se jednotlivci uchylují k k dané činnosti. Tak jako v minulosti již několik států na světě se vyjádřilo ohledně bezpečnosti z důvodu dostupnosti dronů široké veřejnosti.

Bohužel hrozba bude dále jen narůstat, nakolik je to nová éra svobody ve vzduchu a výrobci k této problematice přistupují benevolentně. Je velmi podstatné, aby výrobci se k tomuto tématu postavili čelem a vyráběly své stroje tak, aby došlo co k nejmenšímu počtu porušení pravidel provozu bezpilotních prostředků.

Jedná se hlavně o zařízení volně dostupné, které si můžeme zakoupit v kamenném obchodě, nebo na internetu. Zároveň si uvědomujeme, že takto regulované stroje budou technologicky vyspělejší a zároveň jejich cena vzroste. Je podstatné však podotknout, že to bude pro prospěch bezpečnosti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.