INSPIRE 2 a jeho postavení na trhu s profesionálními drony

první část

V roce 2016 představila společnost DJI nového nástupce dronu DJI INSPIRE 1 PRO a to DJI INSPIRE 2. Představení proběhlo 15. listopadu, podle všech očekávání, s velkou okázalostí a noblesou. I tentokrát společnost masově oslovila velké množství profesionálních filmařů, fotografů, pilotů, ale také amatérskou sféru.

Dron v té době znamenal něco zcela nového, futuristického, což ukázalo nový směr všem profesionálům. Společnost velmi dobře vsadila na svůj vlajkový produkt a uvedla ho do světa, kde preciznost, přesnost a stabilita, představují klíčový prvek.

Začátky a jiné ceny

Objednali jsme si tento dron ve verzi „COMBO PREMIUM, kde výrobce přidal velké množství příslušenství, které bylo cenově velmi výhodné. Ano, vyplatilo se zainvestovat do této verze, protože později společnost přehodnotila své sety a změnila i ceny.

V průběhu roku vznikly nové konfigurace a přibylo nám také nové příslušenství k dronu, které postupně uvolňovali. Bohužel jsme nikdy nedokázali určit, kdy se příslušenství dostane do finální fáze a tím pádem nás výrobce držel v rozpacích.

Dodnes společnost vydává nové kousky, ale představené příslušenství často buď stáhne, nebo je dlouhodobě nedostupné. Jsem však názoru, že na kvalitu příslušenství se vyplatí čekat.

Typy setů

INSPIRE 2

cena setu je 3 399 €/91 000 CZK

Inspire 2 Standard

cena setu je 4 8004 911 €/128 000 CZK

Inspire 2 Professional

cena setu je 11 40011 921 €/304 000 CZK

Inspire 2 Premium

cena setu je 14 25014 901 €/380 000 CZK

Inspire 2 Cinema Premium

cena setu je 23 216 € 24 669 €/620 000 CZK

a celkové konfigurace si můžete prohlédnout i na této adrese

Nasazení do práce

Po uvedení drona do provozu jsme prošli dlouhodobým testováním. Dron se velmi osvědčil, protože co společnost slibovala, to opravdu i splnila.
Na začátek jsme dron používali se starší X5S kamerou, s níž byl dron i představen.

Kamera či orlí oko?

Kamera splňovala naše očekávání, natáčela kvalitní videa a opravdu, slovo akční kamera se zdaleka nepřibližuje k akčnosti a obratnosti dané kamery. Stabilizace obrazu je na úrovni profesionálních filmařských stabilizačních systémů. K tomu, abychom vytáhli maximum z této kamery, je potřeba mít zakoupené licence APPLE PRORESS a CINEMA DNG.

 

 

Bez daných licencí dron nahrává v základních formátech MOV a MP4, v maximálním datovém toku 100MB/s. Pokud přemýšlíte o tomto dronu a nechcete investovat do licencí a SSD disků, pro nahrávání v RAW formátu, raději si vyberte jiný dron. V podobných parametrech, s vysokou kvalitou nahrávání srovnatelně s Inspire 2 bez RAW, je DJI MAVIC 2 PRO, řada PHANTOM 4 ADVANCED/PRO.

Pokud sjte však rozhodnuti vstoupit do světa kvalitního filmařství, rozhodně doporučujeme DJI Inspire 2. V mezičasespolečnost vydala vyšší řadu kamery, pod označením ZENMUSE X7, která vychází se čtyřmi objektivy. A to 16mm / 25mm / 35MM / 50mm. Výhodou kamery ZENMUSE X5S je v mnozsví dostupných objektivů a cenovej dostupnosti. Kamera ZENMUSE X7 je zatím bohužel k dispozici se čtyřmi objektivy..

Dron do exteriéru a interiéru

Při první zkoušce v interiéru jsme měli na začátku velké obavy ze stability. Po vzletu byl však dron v místnosti s rozlohou 120m² a výškou stropu 6m, jako přikovaný. Systém automatického přepínání VISION SYSTEM a GPS byl velmi přesný a stabilní. Dron si hravě poradil i se zhoršenými světelnými podmínkami. Horní infračervený senzor udržoval bezpečnou vzdálenost od stropu a zároveň dron držel i výšku nad zemí.

Bohužel přední senzory, určené k inteligentnímu vyhýbání se překážkám, systém nepracuje až tak spolehlivě, jak jsme očekávali. Algoritmus na vyhýbání se překážkám pracuje naprosto přesně a dron vytváří téměř dokonalou 3D mapu prostředí, ve kterém se pohybuje.
Problémem je, že senzory nemají žádnou korekci kontrastu, vůči silnému světelnému zdroji.

Pokud dron zapnete proti ostrému slunečnímu záření, systém vykazuje požadavek provedení opětovné re-kalibrace vizuálních senzorů. Bohužel tento problém neodstranil výrobce ani mnoha vydanými aktualizacemi.

Venku dron neskutečně dobře zvládá všechny vzdušné nástrahy. Dron je ve vzduchu velmi akční. Někdy jsme se upřímně obávali, že se rychlými pohyby a rotací kolem vlastní osy dron poškodí. K našemu milému překvapení výrobce udělal z tohoto dronu doslova vzdušného artistu.

Funkce autorotace při dosažení maximální rotační osy kamery se dron rychle otočí kolem vlastní osy. Toto je úžasná funkce, která na obraze nedala vůbec ani náznak záškubu. Na stabilitě obrazu v plné rychlosti, kterou jsme naměřili 106.7km/h, se rotace kolem vlastní osy vůbec neprojevila. Palec nahoru.

GPS / Glonass

Dron má na vrchní straně umístěny antény GPS a GLONASS, které hravě dělají svou práci a dron dělají stabilním i při větrných podmínkách. Systém duální navigace vyhodnocuje anomálie, které následně promítne do stabilizace dronu. Výhodou duality je následné použití inteligentních režimů jako je AUTONOMY FLY (RTH). Při této funkcí se dron rozhodne nastavit si letovou dráhu po co nejkratší trase. Následně dron vypočítá vzdálenost, prostor mezi překážkami a vrací se zpět na místo vzletu. Další poměrně užitečnou funkcí je WayPoint, který také využívá GPS/GLONASS na přesné určení trasy, kterou si operátor navrhl v ovládacím panelu aplikace. Pilot poté může vykonat stejnou trasu bez nutnosti řízení dronu. Operátor dronu v té chvíli minimálně věnuje pozornost dronu a může se věnovat ovládání kamery.

Konec první části.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.