Překvapení jménem Parrot Anafi

Přesně ve chvíli, kdy se zdálo, že firma Parrot, která dala svým AR Dronem multikoptérám s kamerou jméno, na trhu s drony končí, je zpátky. Dokázala, že i ve světě dronů ovládaném DJi lze překvapit.

A prosadit se. Je potřeba dobrý nápad a šikovné inženýry. Doufejme, že se prosadí i v marketingu a prodejích, protože její nový výtvor si rozšíření zaslouží.

Když se chce, tak jde vše

Čím vším tedy Anafi překvapí? Primárně závěsem kamery. Parrot u svých Bebopů sázel na digitální stabilizaci obrazu, Anafi už disponuje gimbalem. Ten ovšem není zavěšený pod kvadrokoptérou jako u konkurence, ale šikovně umístěný na špičce.

Z čehož vyplývá první vychytávka. Anafi se může dívat nejen přímo pod sebe, ale i nad sebe. Celých 180 stupňů je tedy vašich. Což je senzace. Nabízí to nesčetně možností pro unikátní záběry zespoda, šikmo zdola, let s postupným náklonem kamery, je toho opravdu mnoho pokud máte fantazii.

Objekt zájmu si přitáhněte

Co často při natáčení člověku chybí, je možnost dostat se k objektu blízko. Někdy to fyzicky nejde, jindy se můžete dostat do rozporu s leteckými předpisy. Proč se ale namáhat a k objektu letět, když si ho můžete přitáhnout?

Anafi disponuje zoomem. Jde sice o digitální, ale bezztrátový. Pokud natáčíte na 4K rozlišení, zoom je 1.4, jestliže stačí Full HD, můžete až na 2.8 krát. Což už je sakra dost. Pitvat jak lze zabezpečit bezztrátový digitální zoom nebudu, prostě to jde a výsledek je u Anafi hodně dobrý. Jeho bezztrátovost se vztahuje na videa, ne na fotografie.

Vážka tvarem i váhou

Parrot Anafi je samozřejmě s rozkládacími rameny, jak už to je dnes takřka pravidlem. Rozkládání je jiné než u DJi strojů (viz video), dron připomíná vzhledem vážku. Co je ovšem důležitější, je váha. V době hysterie z padajících dronů je každý gram dolů dobrý.

A Anafi váží 320 gramů, tedy o dvě dkg více než dosud nejlehčí blecha na nebi s kamerovými drony, DJi Spark. Zatímco Spark letí při troše dobré vůle něco nad 10 minut, Anafi má v manuálu 25 a OPRAVDU letí minimálně 22-23 minut při standardním letu. Což je neskutečné.

Možnosti kamery

Každý, kdo fotí, ví jaké výhody přináší HDR. A Anafi je schopen natáčet video v 4K právě do HDR. Tedy žádné brutální přeskoky ze světlé do tmavé, žádné barevné ztráty, ale skutečně vysoký rozsah světla a stínu, který nebije do očí.

Anafi umí hyperlapse, což nadšence pro různé efektní záběry určitě potěší, umí dolly zoom efekt. Umí toho hodně, kdo si rád hraje s nastaveními docílí u videí i fotografií nesčetně variací. Což samozřejmě může i u většiny dronů, ale HDR je příjemná nadstavba a bonus.

Hlasitost

Pokud něco irituje nepřátele dronů, je to jejich otravný bzukot. Už na 200 a více metrů uslyšíte Phantom, bohužel i Mavic Pro, o Mavic Air raději nemluvit. Výjimkou je Mavic Platinum.

Oproti Anafi je ale i Platinum hlučný. V průměrné zvukové kulise Anafi už nějakých 40 metrů od sebe neslyšíte.Testovali jsme to ve výšce třiceti metrů a kolemjdoucí procházeli, aniž by měli sebemenší tušení, že nějakých dvacet metrů od nich ve výšce třiceti metrů visí dron.

Tohle je další věc, která se Parrotu povedla na jedničku. Některé letové autonomní módy najdete níževe videu, Anafi toho umí opravdu hodně a popsat je korektně by bylo na hodně textu. Ukázka z módů při režimu Follow:

Čím mne Anafi tak nadchl?

Každá recenze je subjektivní už podle priorit autora. Anafi se mi líbí protože preferuji lehké stroje. Jednak se snadno transportují, ale hlavně mám přece jenom obavu z eventuálního pádu.

A 30 dkg rozmístěných v konstrukci jakou má Anafi je velmi bezpečných. Dále mne nebaví se každou chvíli vracet a měnit baterii.

A u malých strojů se Spark musí dostat zpátky do maximálně 11 minut. Mavic Air do nějakých patnácti, zatímco Anafi si poletuje bez pěti minut půlhodinu. Vydrží solidní vítr o rychlosti 50 km/h. Tedy to tvrdí v manuálu, možnost měřit jsem neměl, ale při zkouškách foukalo solidně.

Rád natáčím věci zblízka a u svého Mavica Pro jsem občas v rizikových situacích. Při letu s Anafi si v klidu zastavím daleko od toho, co mě zajímá, ukazováčkem si plynule nazoomuji a je hotovo.

Často se tak můžu vyhnout místům, kde bych neměl správně co dělat. Let se zapnutým zoomem je fantastický, odkrývá různé náhledy, které normálně nemám šanci spatřit. Občas natáčím z údolí hrady stojící na kopcích.

Kamera nahoru zabírá zdi a věže, při pomalém stoupání ji nakláním do roviny, zoomuji, výsledek je skvělý.Ve videu je podobný moment u vodopádu na Islandu. Když si chci natočit zvířata v přírodě, nemají tušení, že je pozoruji, protože zvuku Anafi pokud ho slyší, nevěnují pozornost a v poklidu si je přizoomuji, takže získám detaily bez vyplašení.

Nevýhody

Žádný stroj není dokonalý. Anafi například nemá detekci překážek, což už se u strojů této kategorie stalo standardem. Chápu, že začátečníkovi to opravdu může vadit. Na druhou stranu díky zoomu se do situací, kde jsou senzory potřebné, vůbec nemusí dostat.

V poklidu letí nad terénem ve výšce padesáti metrů, kde už je minimální šance do něčeho narazit a přitom na displeji a následně na záznamu působí video jako kdyby letěl jen nějakých dvacet.

Není prostě nutné létat nízko a kvalita videa je díky technologii bezztrátového zoomu stejná jako při normálním natáčení. Prima je, že i takový let kamera stabilizuje.Další nevýhoda je WiFi přenos obrazu.

Patřím mezi ty, kdo rádi létají daleko, proto mám poměrně averzi k tomuto přenosu, který je u Sparku, Mavicu Air a bohužel i u Anafi. Přece jenom jsem navyklý na LightBridge a OcuSync přenosy, kdy je úplně jedno zda jste 3,30,300 nebo 3000 metrů od sebe, žádné lagy, přenos je čistý.

S Anafi sice dáte dva kilometry celkem v pohodě, ale přenos už není tak čistý. Zase tu ovšem lze situaci řešit zoomem. Proč se pachtit dva kilometry, když je k dispozici zoom. Nicméně chápu, že absence senzorů na detekci překážek i WiFi přenos mohou někomu vadit, proto je řadím k nedostatkům.

Závěr

Parrot Anafi se samozřejmě nemůže měřit s nejnovějšími stroji od DJi Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom. Dokonalý přenos obrazu, lepší kamery, množství vychytávek. Komu nevadí, že je Mavic se svými 902 gramy takřka třikrát těžší než Anafi a v klidu sáhne hlouběji do kapsy pro 32/37 tisíc (Mavic 2 Zoom/Pro) ať jednoznačně po nových vlajkových lodí od DJi.

Jestliže ale někdo hledá malý, lehký, tichý a dlouholetící stroj s vychytávkami jakými zoom a 180 stupňů kamera jsou za nějakých 17 tisíc, doporučuji Anafi. Zvláště v případě, pokud by šlo o rozhodování mezi Spark, Mavic Air a Parrot Anafi. V tomto případě stroje od DJi nemají žádný prvek, kterým by Anafi mohly trumfnout. Tedy s výjimkou senzorů na překážky.

P.S. Možnosti náklonu kamery a zoomu ocení třeba lidé, kteří dělají inspekce konstrukcí a budov. Určitě leckoho potěší i také možnost 3D modelování terénu.

Ukázka zde

https://site.altizure.com/project/5ba78f4ed76ffa2c86cf6845/model

Detaily Parrot Anafi zde

https://www.parrot.com/eu/drones/anafi#anafi-battery-details

 

3 COMMENTS

 1. Tak nevím, co si mám o této „recenzi“ a o Anafi zvláště myslet, ale pokud tomu chybí senzory, pokud tomu chybí tříosý gimbal, pokud mizerný gimbal znehodnotí dobrou (snad) kameru https://www.youtube.com/watch?v=lDu6frwKWKo&feature=youtu.be,
  tak milý Anafi zůstává drahou hračkou pro pár nadšenců, jako je autor tohoto článku. Ti mohou nadšeně hýkat, že cituji: „už disponuje gimbalem. Ten ovšem není zavěšený pod kvadrokoptérou jako u konkurence, ale šikovně umístěný na špičce“. Co na to říci, to je tedy v porovnání s konkurencí fakt bomba, dron má gimbal!!! (mizerný, dvouosý, ale aspoň něco). A šikovně umístěný (sic) na špičce! Bez senzorů nebude míti dlouhé životnosti. O dalších závažných problémech se softwarem i s aplikací se lze dočíst v objektivnějších recenzích. Za $700US si koupíte hračku, za další funkcionality, u konkurence v základní ceně, dál připlácíte, pokud tedy opravdu fungují :-). Ještě by mohl výrobce přidat nějakou funkci, která udrží dron na jednou místě, co jsem viděl videa, takhle nedriftuje ani Tello. A právě vzhledem k absenci senzorů, tentokrát spodních kamer bude létáni třeba v interiéru prakticky nemožné.
  Jediné, v čem snad překonává malé drony DJI je hlučnost a délka letu. Pokud je to pravda, papír snese vše a objektivní údaje jsem nenašel. Např. DJI Air má uvedeno 21 minut letu, Ananfi 25, papírově tedy čtyři minuty rozdíl.
  No a jen na okraj, článek je označen jako recenze, ale mnohem spíš připomíná placenou reklamu.

  • Dobrý den, coby autorovi článku o Anafi mi přišla tato reakce. Vážím si zájmu o text a Vaší odpovědi se tedy budu věnovat podrobněji. Takže po jednotlivých bodech.

   1) „milý Anafi zůstává drahou hračkou pro pár nadšenců, jako je autor tohoto článku.“

   Mohu k tomu pouze napsat, že dronům se věnuji od roku 2014 a mohu se fundovaně vyjádřit, neboť jsem opravdu měl s výjimkou Yuneec Breeze v ruce od doby Phantom 2 Vision 310 vše co na trhu s komerčními drony firmy DJi, Yuneec a Parrot měly. A docela dost z toho jsem vlastnil, leccos vlastním. Pokud tedy byste chtěl říct, že něčemu nadržuji, pak snad Mavicu Pro, dle mého názoru opravdového hitu nejen své doby.

   2) „Ti mohou nadšeně hýkat, že cituji: „už disponuje gimbalem. Ten ovšem není zavěšený pod kvadrokoptérou jako u konkurence, ale šikovně umístěný na špičce“. Co na to říci, to je tedy v porovnání s konkurencí fakt bomba, dron má gimbal!!! (mizerný, dvouosý, ale aspoň něco). A šikovně umístěný (sic) na špičce!“

   Zde bych podotkl že v textu je řeč o Parrotu který dosud používal pouze digitální stabilizaci (Bebop, Bebop 2 a Disco). Čili ano u Parrotu je to novinka. A ano je umístěný šikovně na špičce jinak by kamera nemohla mít záběr 180 stupňů. Škoda že jste sám něco s Anafi nenatočil viděl byste jak třetí osa stabilizovaná digitálně funguje.

   3) „Bez senzorů nebude míti dlouhé životnosti.“

   Asi jak u koho. Víte když jsem začínal o senzorech nikdo netušil a létali jsme. Celkem v pohodě.

   4) „O dalších závažných problémech se softwarem i s aplikací se lze dočíst v objektivnějších recenzích.“

   Možná se vám zdají objektivnější to je ok. Faktem je že jsem Anafi testoval celkem dlouho a v drsných podmínkách například Islandu. Video k článku ještě bude. Tudíž vycházím ze svých zkušeností a zkušenosti lidí Anafi vlastnících, nikoliv z gooogle.

   5) „Za $700US si koupíte hračku, za další funkcionality, u konkurence v základní ceně, dál připlácíte, pokud tedy opravdu fungují :-).“

   Někdo chce jen koptéru s kamerou, jiný autonomní módy. Je fajn moci se rozhodnout zda zaplatím 50 Kč za letový plán a 50 za další autonomní módy. DJi vydává na tvorbu software peníze a ty promítá do ceny všem i co o nic dalšího nestojí. Nic není zadarmo.

   6) „Ještě by mohl výrobce přidat nějakou funkci, která udrží dron na jednou místě, co jsem viděl videa, takhle nedriftuje ani Tello. A právě vzhledem k absenci senzorů, tentokrát spodních kamer bude létáni třeba v interiéru prakticky nemožné. “

   K tomu snad jen tolik, že první kdo uvedl systém spodní kamery a ultrazvukového senzoru byl Parrot již u AR Drone 2012. Převzal to pro Bebop, teprve po něm to začala používat firma DJi. U modelu P3P. Veškeré P2 vision verze byly zcela bez senzorů a létat uvnitř byla docela zábava. Btw systém vertikální kamerky s ultrazvukem mají i minidrony od Parrotu za 2 tisíce. Tedy ano i Anafi. Věřte že Anafi interiér zvládá lehce a že zpočátku byl drift o nějaký dm větší než u Mavicu Pro a Sparku vím , nechal jsem tuto trojici viset vedle sebe a natočil. Update fw toto vyřešil nicméně ani tehdy to nestálo za řeč i když vím že to byl argument proti Anafi v mnoha lítých hádkách na fcb.

   7) „Jediné, v čem snad překonává malé drony DJI je hlučnost a délka letu. Pokud je to pravda, papír snese vše a objektivní údaje jsem nenašel. Např. DJI Air má uvedeno 21 minut letu, Ananfi 25, papírově tedy čtyři minuty rozdíl. “

   Pochopitelně jsem ve své době testoval i Mavic Air, Spark atd. Reálná doba letu Airu je 16 minut. Reálná doba letu Anafi je 22-23 minut. Šest ali i čtyři minuty je hodně. Smutné je že Mavic 2Pro má napsáno 31 minut a po 23-24 si sedne. Tedy stejně jako Anafi. Jinak bych dodal že překonává malé DI v zoomu a možnostech náklonu kamery.

   8) „No a jen na okraj, článek je označen jako recenze, ale mnohem spíš připomíná placenou reklamu. “
   Inu já respektuji že lidé jsou fandy svých strojů nevím co je ten Váš ale není třeba ihned napadat jiný. Tohle vážně není Sparta:Slavie.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.