Noční můrou každého řidiče je zajisté uzavírka silnice s cedulí, na které je smutný smajlík a heslo „Musíme to opravit“ nebo „Již brzy po novém“. Opravy mnohdy trvají celou věčnost, i když se to dělníky na silnici jen hemží. Nezřídka se objevují mezi řidiči stížnosti, že se nádeníci většinu času opírají o lopaty a příliš nepracují. Tomu by však měl být konec. Ředitelství silnic a dálnic představilo první kamery, které sledují dělníky na stavbě. Kontrolují tak odvedenou práci a kvalitu, kterou stavební firmy slibují. Informovala o tom MF Dnes.

S novinkou přišlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedávno. Opravy silnic hlídají nejen stacionární kamery, ale i kamery mobilní anebo drony. Šéf ŘSD Jan Kroupa už loni přiznal, že by rád zvýšil dohled nad stavebními firmami, které opravy zajišťují. Kromě kontroly jejich práce může pořizovat kamera i fotodokumentaci. Další výhodou je, že kamery mohou sledovat průběh a vývoj oprav, jestli stavějí firmy podle stavebního plánu nebo mají dostatečnou mechanizaci.

Jednou z hlavních metod je videomonitoring, který je pořizován kamerou umístěnou na voze. Ten projíždí dvakrát za den po celé stavbě a zpětně vyhodnocuje aktuální stav oprav s týdenním plánem. Dálnice D1 je právě úsekem, který se může pyšnit touto novou metodou.

„Kamery se využívají zpravidla na projektech, které jsou náročnější a vyžadují tak stálý dohled. S výsledky monitoringu je ŘSD spokojené a bude v něm nadále pokračovat,“ uvedla mluvčí ŘSD Ledvinová pro MF Dnes.

„Navrhovali jsme to již v roce 2013 na D1 kvůli monitoringu prováděných prací, protože se tam moc nepracovalo. Nevím, proč to umisťují na nedůležité stavby,“řekla Miloslava Pošvářová, ředitelka Stínového ŘSD.

Nejnovějším přírůstkem jsou však drony. Ty nasadilo ŘSD na stavbě silnice I/11 mezi Oldřichovicemi a Bystřicí. Jde o velmi problematický úsek, kde kvůli insolvenci jednoho ze členů sdružení zhotovitel vyhrožoval odchodem ze stavby. Další fotodokumentaci pořizují třeba na dálnici D4 u Skalky. Výhodou monitoringu a fotodokumentace je, že se dá uplatnit na jakýkoliv typ stavby.

ŘSD však rozšiřuje i počet kamer, které na dálnicích sledují provoz.

zdroj zde

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.