Plavce a surfaře mají před žraloky varovat drony. Austrálie tak chce snížit počet útoků

0
37
Australští politici se snaží před začátkem letní sváteční sezóny chránit plavce a surfaře před útoky žraloků. Jen severně od Sydney žraloci letos napadli třináct lidí a jednoho sportovce zabili. Bezpilotní letouny budou proto posílat operátorům snímky žraloků spolu s údajem o jejich pozici.

 

Sydney – Austrálie začíná testovat bezpilotní letouny vyhledávající žraloky. S jejich pomocí chce snížit obavy z útoků žraloků na plavce a surfaře před začátkem letní sváteční sezóny, uvádí zpravodajský server The Times.

Jako první byly bezpilotní letouny nasazeny tento týden nad plážemi severně od Sydney, kde letos žraloci napadli třináct lidí a jednoho surfaře zabili.

Letouny budou v reálném čase posílat snímky zaznamenaných žraloků operátorům společně s GPS údaji o jejich pozici. Pobřežní hlídky i plavci tak budou moci být rychle varováni, ještě než žraloci připlavou k pobřeží.

Vláda Nového Jižního Walesu spustila operaci na ochranu před žraloky v hodnotě 16 milionů australských dolarů (asi 295 milionů korun) v době, kdy se blíží vrchol letní sezony v podobě vánočních svátků a Nového roku a kdy pobřežní města místo nárůstu návštěvníků hlásí vytrvalý pokles kvůli obavám z útoků žraloků.

Vláda připustila, že neexistuje žádný „snadný způsob“, jak ochránit oblíbené pláže severně od Sydney, kde k pobřeží míří čím dál tím větší počet velkých žraloků. Jejich přítomnost může podle odborníků souviset se stoupající teplotou vody. Nad plážemi má také zesílit dohled z vrtulníků a vláda se snaží uspíšit dodání dvou „naslouchacích stanic“, které budou zaznamenávat signály od žraloků vybavených sledovacím zařízením.

zdroj zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/plavce-a-surfare-maji-pred-zraloky-varovat-drony-australie-t/r~6fe7895895a411e586750025900fea04/

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.