Plzeň používá drony pro krizové situace, kurzy i správu majetku

0
33

Pro výuku dětí v kroužcích, pro propagaci města, správu městského majetku i pro pomoc při krizových situacích, jako jsou povodně či požáry, chce Plzeň používat malá bezpilotní letadla, zvaná drony. Město prostřednictvím své organizace Správa informačních technologií (SIT) získalo od Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) povolení k provozování leteckých prací s drony. Zatím čítá letka městských dronů necelou desítku strojů od malých, které sestrojily děti z dílů vytištěných na 3D tiskárně, až po velký dron s termokamerou, který včetně vybavení stál půl milionu korun, řekl ředitel SIT Luděk Šantora.

„Povolení od ÚCL jsme získali v červenci, v celé České republice jich dosud bylo vydáno jen 21. Plzeň je v této společnosti zatím jediným městem,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Potvrdil to i mluvčí ÚCL Vítězslav Hezký. Držitelé licence jsou podle něj komerční subjekty, pouze u SIT je patrné, že je navázána přímo na město. Práce s drony je podle primátora dalším krokem Plzně k tomu být takzvaným chytrým městem.

Například dron s termovizí může posloužit k monitorování stavu budov nebo pro kontrolu úniku tepla z městských objektů či z horkovodu teplárny. Lze s nimi pořídit videa a fotografie použitelné pro cestovní ruch v propagaci města, mohou sledovat dopravu v ulicích. Díky dronům vzniknou 3D modely, kdy dronem pořízené fotografie speciální software přetvoří v 3D model.

„Používáme je i v inspekčních letech – jsme schopni se podívat na konstrukce mostů, na problémové partie výškových budov tak, aby tam nahoru nemuseli lézt lidé,“ řekl Šantora.

Online získané letecké fotky a videa či termovizní obraz pomohou krizovému štábu k rychlému rozhodování při povodních, požárech a jiných mimořádných situacích.

Město navíc zařízení nabídne bezplatně integrovanému záchrannému systému v celém kraji. Jeden z dronů už monitoroval situaci při fotbalovém utkání. Hasiči si umí představit pomoc dronů při sledování rozsáhlých požárů lesa a polí, jaké minulý týden vypukly na několika místech.

„Pro nás je to obrovský přínos, že nám město poskytlo tu možnost,“ řekl ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Plzeň – město Pavel Musil. Záběry z dronů by hasiči mohli využít při požárech pro zjištění šíření požáru i nalezení ohniska, při chemických haváriích, při průzkumu vnitřních konstrukcí zřícených objektů.

„Menší drony dokážou udělat průzkum zřícených objektů, dostat se někam dovnitř, a není nutné nasazovat živou sílu a ohrožovat záchranáře,“ řekl Musil.

Spolu s povolením vykonávat letecké práce získalo město i povolení provozovat leteckou školu. V městském Domě digitálních dovedností tak fungují kurzy létání s drony, kde se s nimi seznámí účastníci nad 14 let. Drony také budou jedním z témat kroužků zaměřených na robotiku, které město nabídne v chystaném Centru robotiky od ledna 2016, dodal primátor.

zdroj zde: https://www.elogistika.info/plzen-pouziva-drony-pro-krizove-situace-kurzy-i-spravu-majetku/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.