Muž sestřelil dron letící nad jeho domem, skončil ve vazbě

0
54

Americká justice řeší precedentní případ: Co s létajícími kamerami nad soukromými pozemky? Legislativa pohyb bezpilotních strojů zatím nijak neomezuje.

LouisvilleSoud v Louisville v americkém státu Kentucky bude muset rozhodnout, kde leží hranice mezi svobodou a právem na soukromí.

Na stůl se mu dostal bezprecedentní případ sedmačtyřicetiletého Williama Meridetha, jehož rozlítilo, že se mu nad zahradou vznáší malý, dálkově ovládaný letoun vybavený kamerou. A rozhodl se ho zničit.

„Byla neděle odpoledne a děti – moje holky – si hrály za domem. Na zahradě byli i naši sousedé. Dcery pak přišly s tím, že nad dvorkem sousedů poletuje dron. Vylezl jsem ven a zahlédl ho, jak se vznáší vedle zahradního stanu sousedů,“ vylíčil později incident štábu místní televize WDRB, která spadá do sítě FOX News.

„Vrátil jsem se pro brokovnici, ale řekl si, že nebudu nic dělat, dokud nepřiletí nad můj pozemek.“

Jedna střela a bylo po dronu

Když se tak zhruba po minutě stalo, začal jednat. „Prostě jsem ho sestřelil. Kdyby jen prolétl, je to něco jiného. On se nám ale vznášel nad hlavami. Možná chtěl šmírovat mé dcery, možná hledal, co by se dalo ukrást. Nevím. Každopádně narušil můj pozemek.“

Majitel dronu David Boggs ale tvrdí, že neměl v úmyslu narušovat něčí soukromí. Jako důkaz ukázal záznam z letu, na němž byla zaznamenána výška přesahující 250 stop (přes 76 metrů). „V první řadě – jen jsem se bavil s přáteli a rodinou,“ řekl Boggs reportérům s tím, že měl bezpilotní letoun jen krátce.

Krátce poté, co se bezpilotní letadélko poroučelo k zemi, dorazil se třemi dalšími lidmi k troskám.

„Zeptali se mě, jestli jsem ten zku*vysyn, který jim sestřelil dron. Řekl jsem, že jsem a – protože jsem stále držel pušku – že pokud vkročí na můj pozemek, zazní další střelba,“ líčil incident střelec Merideth.

To už ale na místo dorazila policie, kterou přivolali sousedé. „Abych to zkrátil, obvinili mě z nebezpečného vyhrožování, výtržnictví a poškozování cizí věci a odvezli do vazby,“ uzavřel Merideth své vyprávění.

Nedostatečná legislativa

Majitel dronu se sice bránil s tím, že chtěl jen z dobrého úhlu natočit dům kamaráda, šestnáctiletá dcera Meridethových sousedů ale řekla novinářům, že jí dron obtěžoval také. Podle jejích slov se nad ní vznášel, když se na zahradě slunila u bazénu. A nebylo to prý poprvé.

Jelikož ovšem federální legislativa, Úřad pro civilní letectví (FAA) ani zákony státu Kentucky létání s drony nijak neomezují, bude to nakonec zřejmě střelec, kdo bude za incident pykat.

Z vězení byl sice propuštěn a vyšetřování ještě neskončilo, nicméně Meredithovi hrozí minimálně to, že bude muset uhradit 1800 dolarů (bezmála 44 000 korun) za zničený dron.

Mluvčí FAA Les Dorr k případu pouze konstatoval, že by drony neměly létat nad obytnými domy, protože to představuje vážné bezpečnostní riziko, stejně tak je ale podle něj nepřípustné je sestřelovat. „Nepilotovaný dron, zasažený střelnou zbraní, může ohrozit lidi či majetek na zemi nebo se srazit s jiným letounem,“ vysvětlil Dorr.

K incidentu v Kentucky došlo jen několik měsíců poté, co se zákonodárci ve státě Oklahoma začali zabývat návrhem zákona, který by majitelům domů povoloval sestřelení dronů letících nad jejich pozemky. Malá obec Deer Trail v Coloradu měla dokonce v úmyslu udělovat licence na „lov dronů“. Proti tomu ale zasáhly federální úřady.

zdroj zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/muz-sestrelil-dron-letici-nad-jeho-domem-skoncil-ve-vazbe/r~5c91a69640e911e5b440002590604f2e/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.