Moskva – Ruské vojenské drony začaly v prostoru Arktidy s průzkumnými a monitorujícími lety. „Takhion a Eleron-3 jsou bezobslužné vzdušné stroje startující z murmanské oblasti,“ řekl serveru rt.com Vadim Serga, velitel Severní flotily ruského Ministerstva obrany.

Drony typu Takhion, které byly v květnu otestovány v Zemi Františka Josefa v Severním ledovém oceánu, dokáží letět v nadmořské výšce až 4000 metrů a operovat prakticky v jakémkoliv počasí, v teplotním rozsahu od -30 do +40 C. Eleron-3 unese náklad o hmotnosti půl kilogramu – fotoaparát, kameru nebo vysílačku.

Drony o doletu až 150 km dokáží přenášet video záznam denních i nočních záběrů a fungují buď autonomně nebo v rámci módu rádiového ovládání.

V prosinci roku 2014 Moskva přijala novou vojenskou doktrínu, podle níž je ochrana ruských národních zájmů v Arktidě jednou z hlavních priorit. Letos v březnu proběhlo především na území Arktidy vojenské cvičení nebývalého rozsahu, kterého se zúčastnilo na 38000 jednotek, 15 ponorek a 110 tryskáčů. Cílem bylo prověřit připravenost ozbrojených složek operovat v severních regionech.

zdroj zde

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.