Drony míří do zdravotnictví. K pacientovi přiletí za minutu

0
40
Bezpilotní letadla už nejsou jen vymožeností armády. Své využití by mohla mít i ve zdravotnictví místo klasických ambulancí.

 

Praha – Klasické sanitní vozy by mohly být v blízké budoucnosti nahrazeny drony. Server Fast Co. Desing totiž oslovil řadu kreativců s dotazem, jak by inovovali současné zdravotnictví. Jeden z projektů společnosti Argodesign vypadal sice jako z akčního filmu, ale nápaditá inovace standardních ambulantních vozů a helikoptér není zase tak nereálná.

Návrh kvadrokoptéry přináší výrazné zkvalitnění zdravotnických služeb, především zkrácení doby příjezdu k pacientovi. Dron s prostornou kabinou, kam by se vešel jeden zdravotník a pacient na lehátku, by byl řízen pilotem na dálku, který by navigoval několik dronů zároveň v případě problémových situací.

Kvadrokoptéra se zabudovanou GPS by byla schopná přistát kdekoli a nebyla by závislá na silničním provozu. Šetřila by tak vzácné minuty, o které v případě ohrožení života jde.

Vývoj zbrzdí vysoká cena

Zakladatel společnosti Argodesign Mark Rolston uvádí, že se musí počítat s vysokou cenou takového stroje, kterou odhaduje na milion dolarů.

„Je zřejmé, že to není zcela prověřený koncept. Je fascinující, kde všude by se mohly ještě drony využít,“ poukázal zakladatel Argodesign na širší využití bezpilotních letadel.

S inovativním dronem určeným pro zdravotnictví přišel v loňském roce také student strojírenské fakulty Alec Momont z Nizozemska. Jeho dron by vysílala záchranná služba na volání pacientů do jedné minuty od ohlášení.

Uvnitř navrženého dronu je umístěn snadno ovladatelný defibrilátor, který zvyšuje šance na pacientovo přežití z osmi na 80 procent. Čtyřkilový stroj letí rychlostí až 100 kilometrů za hodinu, na místo nehody by dorazil do jedné minuty.

zdroj zde: https://magazin.aktualne.cz/drony-miri-do-zdravotnictvi-u-pacienta-za-jednu-minutu/r~3c0046b2ae0e11e486b9002590604f2e/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.