Drony jako ideální pomocník při pátrání. Dejme jim šanci!

0
35

Zbystřit by měla policie, ale třeba i vězeňská služba a celní správa – často totiž někoho hledají. Také armáda, která zajišťuje v České republice non-stop službu
SAR = Search and Rescue. A vlastně i kdokoli, kdo má doma nějaký ten dron. Pátrání je totiž dovednost, kterou dnešní drony už bezpečně umí. A dokonce mnohem efektivněji než lidská síla.

Nejprve jeden příběh…

Loňské léto se ze svého domova v americké Virginii ztratil dvaaosmdesátiletý muž trpící stařeckou demencí. Vyrazili po něm pátrat policisté se stovkami místních dobrovolníků. Dokonce si přivolali i vrtulník. Po tři dny ale byli neúspěšní a záchranná operace se již změnila spíše v hledání těla. O neúspěšném pátraní se dozvěděl jistý David Lesh, který se rozhodl spolu se svou přítelkyní a jejím otcem zkusit prohledat ještě 200 akrů sójového pole sousedící s prohledávanou oblastí.

Lesh se rozhodl létat nad polem se svým dronem, který má jinak jen pro svou zábavu. Systematicky prolétával ve výšce 200 stop, takže to, co by pátračům zabralo hodiny, jemu trvalo jen minuty. A uspěl – v nejvzdálenějším rohu pole uviděl přes kameru dronu ztraceného seniora, kterého se tak podařilo zachránit.

Co tento příběh trochu kazí, je skutečnost, že Lesh porušil předpisy Federální agentury pro letectví. Nic se mu nestalo, ale jiná skupina nadšenců – nezisková organizace Texas EquuSearch – musela kvůli obdobným případům až před soud. Ten ovšem rozhodl, že pokud je dron nasazen pro záchranu života a na žádost rodiny pohřešované osoby, pak nelze pilota-operátora dronu postihnout. Mimochodem, tito dobrovolníci se angažovali v 1400 pátráních, přičemž objevili pomocí dronů 300 živých pohřešovaných.

Proč je žádoucí drony do pátrání zapojovat?

Hlavní výhoda UAV (unmanned aerial vehicles), jednoduše dronů, je jejich ptačí perspektiva. Ty amatérské nesou malé kamery typu GoPro, profesionální mohou sledovat svět pod sebou také termovizí, případně nočním viděním. Díky tomu mohou vidět i to, co lidské oko neumí. Legislativa ve většině zemí, ČR nevyjímaje, velí ovšem používat drony pouze pod kontrolou pilota, a to ke všemu vizuální. Záchranné a bezpečnostní složky státu nebo licencované firmy by rozhodně měly mít výjimku.

Totiž při pátrání po osobách, jak je praktikováno nyní, je nejčastější příčinou nezdaru jeho pozdní zahájení i zdlouhavý vlastní průběh. Autorka tohoto textu s tím má praktickou zkušenost – když se jako jedenáctiletá ztratila v šumavských lesích, trvalo hodiny, než se vůbec pátrači dali dohromady. Na vrtulník by se bývalo čekalo kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám ještě déle. Asi po šesti hodinách, aniž by vlastně záchranná akce státních složek vůbec započala, jí pomocí hvízdání a křižování lesa našli rodinní příslušníci. A to autorka textu seděla asi jen 2 km daleko, na kraji lesa a louky (kdyby byly v té době drony, viděly by ji)…

Když mohou být drony tak nápomocné, proč se nevyužívají?

Drony jsou vlastně stále novinkou. Ty skutečně profesionální, s dlouhou výdrží a spolehlivým polohovacím a řídícím systémem, schopné nést několik kilogramů nákladu, stojí asi jako auto střední třídy. Totéž pak ovšem stojí kvalitní kamery spolu s termovizí. Na druhé straně, to přeci není tak moc, protože tyto náklady se vrátí už při první záchraně lidského života.

Problém není nutně ani v zákonech a předpisech – ty sice nejsou ani u nás, ani jinde ve světe, uzpůsobeny této nové technice – ovšem státní orgány mohou mít výjimky a obecně (jako v úvodním americkém příběhu) by každý, kdo usiluje o záchranu života, měl mít výjimku. Možná by ji už dnes šlo odvodit od nutné obrany, kdy nedochází k přestupku nebo trestnému činu, pakliže konání směřuje k odvracení zájmu, který je chráněn zákonem – což lidský život je.

Nakonec tedy jde jen a pouze o to, že o možnostech využití dronů a schopnostech této techniky, se dostatečně neví. Třeba v tomto směru otevře některým oči tento článek. Česká veřejnost by měla volat alespoň po dvou „pátracích a záchranných“ dronech v každém kraji (každého občana by stála nejvýše 3 Kč z jeho daní, kdyby to měly být opravdu profesionální modely, včetně potřebné zobrazovací techniky).

drony_VI_01

zdroj zde:http://www.ozbrojeneslozky.cz/clanek/drony-jako-idealni-pomocnik-pri-patrani-dejme-jim-sanci

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.