Můžete se považovat za pacifisty a všechny armády byste nejraději zrušili, nemůžete ale popřít, že mají určitý praktický význam. Tedy jiný než ten, že údajně dělají z chlapců muže. Neustále totiž vyvíjejí technologie, které sice nejsou primárně určeny ke každodenní spotřebě nebo civilnímu využití, ale často tento potenciál naplní. Notoricky známým příkladem je internet, hodně se mluví také o dronech.

Bezpilotní letouny se poprvé objevily během první světové války ve službách britského letectva. První drone s názvem Vzdušný cíl, navržený fyzikem Archibaldem Montgomerym Lowem, byl řízen rádiovými vlnami. Ačkoli byl určen k průzkumnictví, nikdy tento účel nenaplnil – kvůli technickým problémům byl celý projekt po třech testech na čas poslán „k ledu“.

Kromě armády, která je využívá standardně, se drony protlačily i mezi složky integrovaného záchranného systému. Nejedná se však o typ vojenského letounu, ale létající kamery zvané quadcoptéry, pro které existuje v češtině komický ekvivalent čtyřtulky. Už před rokem pomáhaly malé helikoptéry při obrovském požáru v Yosemitském národním parku, letos v březnu zase zachytily práci londýnských hasičů. Drony totiž mohou nejen nabídnout cenný záběr celku, díky nim mohou velitelé zásahů zhodnotit i situaci na nebezpečných místech, a lépe tak ochránit životy hasičů.

Malých pomocníků se ujaly i policejní složky. Jedna z firem vyrábějících drony prohlásila, že její produkty sehrály klíčovou roli při zadržení velkého množství drog ve Střední Americe, které jeden z překupníků ukryl hluboko v džungli. Používání dronů ale vzbudilo i negativní ohlasy a obavy z narušování soukromí.

Třeba policie v půlmilionové Atlantě loni využívala kolem 1200 létajících kamer, z čehož vychází znepokojující poměr jedna quadcoptéra na 400 obyvatel. Není tak vlastně přehnané tvrdit, že atlantská policie má oči všude. Otázkou zůstává, zda prokazatelné benefity z užívání policejních dronů převažují nad hrozbou z jejich zneužívání.

Velké oblibě se dnes quadcoptéry těší mezi fotografy. National Geographic dokonce vyhlásil soutěž o nejlepší fotografii pořízenou dronem, vznikla i internetová databáze Dronestagr.am. Nejlevnější quadcoptéry vybavené kamerou dnes stojí kolem dvaceti tisíc korun, takže se ani nelze divit, že se začaly hojně využívat při natáčení extrémních sportů či hudebních videoklipů. Za zmínku určitě stojí i narůstající trend „drone journalism“, kdy se malé helikoptéry stávají prodlouženým okem reportérů v terénu.

zdroj zde

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.