Bezpilotní letouny (tzv. drony) mohou být vybaveny infračervenými kamerami pro pořízení termografických snímků solárních farem a střešních instalací.

Přinejmenším od katastrofy dronů „Euro Hawk“ se o „létajících objektech bez lidí“ všude mluví. Bezpilotní letouny jsou však nasazovány nejen k vojenským, ale stále více také k průmyslovým účelům. Pomocí dronů lze například usnadnit kontrolu solárních elektráren. S jejich pomocí je možné rychle přeletět i nad velkými solárními instalacemi za účelem termografického snímkování.

Advokátka Rosa Auricchio-Ammann z advokátní kanceláře Schaudt ve Stuttgartu však poukazuje na to, že nasazení dronů v Německu je podmíněno získáním povolení.

Je zakázáno průmyslové využití dronů, pokud se provoz těchto letounů neuskuteční v podmínkách přímé viditelnosti nebo pokud činí celková hmotnost přístroje více než 25 kg. V případě velkých nebo obtížně dostupných solárních elektráren se může bezpilotní letoun snadno dostat mimo dosah viditelnosti, pokud je ovládán ze země.

Již před nasazením dronů by se tedy mělo ujasnit, z kterého stanoviště má být tento bezpilotní letoun nasazen do akce. Průměrná váha miniaturního dronu by měla být výrazně nižší než 25 kg, aby provoz nebyl zakázán. Je také nutno zajistit provoz letounů v podmínkách přímé viditelnosti.

V Německu platí, že využití dronů podléhá speciální licenci místně příslušného úřadu země, ve které je nasazení prováděno.

zdroj zde

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.