Nizozemci představili dron, který nepotřebuje ovládat

0
36
Stroj připomínající velkou vážku se sám vyhýbá překážkám a je určen k monitorování.

 

Delft – Nizozemci vyvinuli prototyp zcela samostatného bezpilotního letounu, který je nejmenší svého druhu na světě.

Dron dokáže létat, aniž by ho při tom musel někdo na zemi ovládat. Umožňují mu to dvě miniaturní kamery a počítač, jenž obraz z nich vyhodnocuje.

Dvacetigramový DelFly Explorer se pohybuje máváním blanitými křídly, takže připomíná velkou vážku. Jeho délka odpovídá papíru velikosti A4 (měří 28 centimetrů), přičemž váží přibližně stejně jako 4 listy kancelářského papíru.

Díky tomu může být použit tam, kam mnohem těžší kvadroptéry nemohou. To ho předurčuje k řadě různorodých úkolů. Může například pátrat po přeživších v zavalených dolech nebo snímat publikum a vystupující na koncertech či sportovních akcích.

Menší drony sice už existují – například studentský výtvor RoboBee – dosud žádný ale nebyl autonomní. „DelFly Explorer je nejmenší dron světa s mávajícími křídly, který je schopen létat samostatně po okolí a vyhýbat se překážkám,“ shrnul hlavní autor projektu Guido de Croon pro agenturu AFP.

Průzkumník je vybavený lithiovo-polymerovou baterií, která mu umožňuje devítiminutový let. Překážkám se vyhýbá díky zvláštnímu algoritmu, jenž činí okamžité rozhodnutí.

Myšlenka vyvinout DelFly Explorer vznikla před devíti lety, kdy s ní přišli studenti Technické univerzity v Delftu. Od té doby na projektu pracovali.

Největším problémem je baterie, jejíž kapacita v případě takto malých dronů nedostačuje. „Pořád stojíme před velkými výzvami, které budeme řešit desetiletí,“ přiznává de Croon.

zdroj zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/nizozemci-predstavili-dron-ktery-nepotrebuje-ovladat/r~0c2080869e0811e3a431002590604f2e/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.