Armáda USA zkouší „neviditelný“ bezpilotní letoun

0
293
Stroj dosáhl rychlosti 330 km v hodině a výšky 2300 metrů

 

Washington – Bezpilotní letouny, tzv. drony, hrají v boji, který svádějí Spojené státy proti islámským radikálům na afghánsko-pákistánském pomezí, čím dál významnější roli.

Ačkoliv mají turbovrtulový pohon a jsou tedy poměrně pomalé, nasazují je Spojené státy pravidelně nejenom ke špionážním a průzkumným misím, ale čím dál častěji také v rámci bojových operací, během nichž letouny tupu Predator a Reaper na povstalce odpalují rakety.

Jejich pomalost a tedy zásadní nevýhodu znamenající, že je jsou bojovníci Tálibánu vyzbrojení nejmodernějšími radary schopni snadno vysledovat a sestřelit, totiž i nadále vyvažuje hlavní přednost dronů, totiž, že při zničení letounu není zajat či dokonce zabit pilot.

Tento handikep bezpilotních letounů se vývojáři amerického letectva snaží již roky odstranit a pracují na „neviditelných“ dronech s tryskovým pohonem, které uniknou obrazovkám radarů.

Americké námořnictvo a zbrojní koncern Northrop Grumman nyní úspěšně vyzkoušely neviditelný letoun typu X 47B, který má v budoucnosti startovat z amerických válečných lodí v oblasti Perského zálivu.

Dron byl řízen navigačním systémem letadlové lodi, byť startoval z pevniny, kde také následně přistál.

Během letu trvajícího třicet šest minut dosáhl rychlosti 330 kilometrů v hodině a výšky 2300 metrů. Doprovázen byl bojovým letounem F-18, který má přibližně stejné rozměry jako on.

X-47B startoval z letecké základny Patuxent River ve státě Maryland.

Americké námořnictvo má v úmyslu vzdušné testy letos dokončit tak, aby drony dokázaly bezpečně přistávat na palubách letadlových lodí.

Pro rok 2014 plánují USA zkušební tankování dronů za letu, aby tak zvětšily jejich operační radius.

zdroj zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/armada-usa-zkousi-neviditelny-bezpilotni-letoun/r~i:article:753556/

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.